8.  Tutkijat kertovat ja käynnistävät keskustelua

Lapsia koskeva tutkimus on viime vuosina lisääntynyt ja tutkijoiden löytämistä havainnoista on tärkeää levittää tietoa. Työryhmän tutkijoita ja yleisöä keskusteluun siivittää Turun lapsi- ja nuorisotutkimuskeskus. Huostassa olleiden yhteiskunnallista kiinnittymistä nuorina aikuisina on tutkinut dosentti, erikoistutkija Tarja Heino Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta.

Millaiseksi lapset itse arvioivat terveytensä ja tunnistetaanko lasten arvioimat terveysriskit ja voimavarat kouluterveydenhuollossa? Tästä aiheesta kertovat terveydenhoitaja, TtM, TtT, opiskelija Camilla Laaksonen Turun yliopistosta.

Vanhemman ja lapsen kiintymyssuhteiden merkitystä lasten ja nuorten suotuisan kehityksen kannalta ovat tutkineet psykologian professori Maarit Silvén ja tutkijakoulutettava Anna Kouvo Turun yliopiston psykologian ja käyttäytymistieteiden laitokselta.

Tampereen yliopiston
sosiaalityön professori Tarja Pösö avaa keskustelua ehkäisevän lastensuojelun käsitteellisestä hämäryydestä, ja sen haasteesta ja mahdollisuuksista tutkimukselle ja käytännölle.

Luentotiivistelmä

Tarja Heino ja Marianna Johnson

Esitys

Tarja Heino ja Marianna Johnson

Takaisin ohjelmaan


Tulosta sivu
Poutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä