Hyppää sisältöön

Alkoholijuomien saatavuuden lisääminen kasvattaa riskiä alkoholin päätymisestä alaikäisten ulottuville

Politiikka & Yhteistyö
Lausunnot ja kuulemiset
9.3.2026
Alkoholijuomien saatavuuden lisääminen kasvattaa riskiä alkoholin päätymisestä alaikäisten ulottuville

Etämyyntiä koskevan EU-lainsäädännön tulkinta on jäänyt epäselväksi ja eduskunnalle annetussa tiedossa on merkittäviä puutteita.  

Lastensuojelun Keskusliiton mukaan Suomen tulee käyttää EU-oikeudellista liikkumavaraansa niin, että lasten ja nuorten alkoholihaitat eivät lisäänny, ja että ulkomaiset etämyyjät eivät saa kotimaisia toimijoita väljempiä pelisääntöjä. Esityksen nykyinen muoto voi vaarantaa kansanterveystavoitteet, heikentää Alkon monopolijärjestelmän perustaa ja lisätä lasten kasvuympäristöjen turvattomuutta. Suomen tekemät ratkaisut eivät saa olla lapsen edun vastaisia. 

Lastensuojelun Keskusliitto on aiemmassa lausunnossaan vastaustanut uudistusta. Alkoholin etämyynti ja kotiinkuljetus vaarantavat lapsen oikeuden päihteettömään kasvuympäristöön. Lisäksi väkevien alkoholijuomien saatavuus voi lisääntyä merkittävästi, jos ulkomaiselle etämyynnille sallitaan nykyisessä hallituksen esityksessä ehdotetut, huomattavasti kotimaista myyntiä väljemmät rajat. Jopa 80 prosenttia sisältävien alkoholijuomien etämyyntiä olisi huomattava muutos nykyiseen oikeustilaan nähden. Muutos lisäisi riskiä alkoholin päätymisestä alaikäisten ulottuville sekä vaikeuttaisi lasten kasvuympäristöjen valvontaa.  

Lue koko lausunto: Lastensuojelun Keskusliiton täydentävä lausunto eduskunnalle laiksi alkoholilain muuttamisesta (pdf)

Lue myös: Lastensuojelun Keskusliiton lausunto eduskunnalle laiksi alkoholilain muuttamisesta (pdf)

Kommentit (0)

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Sulje