Uusi vaikuttavuusperusteinen rahasto – SIBin opit ja uudet avaukset
Uusi vaikuttavuusperusteinen rahasto – SIBin opit ja uudet avaukset
Tietoa palveluntuottajille ja tilaajille
Uusi vaikuttavuusperusteinen rahasto on perustettu ja siihen etsitään uusia ideoita rahoitettaviksi kohteiksi. Tervetuloa keskustelemaan mitä Lapset ja nuoret SIB-hankkeista on opittu ja kääntämään katse kohti uusia konsepteja!
Tapahtuma pidetään etäyhteydellä 27.3.2026 klo 10-12 ja se on tarkoitettu ennen kaikkea palveluntuottajille ja tilaajille, jotka ovat kiinnostuneita vaikuttavuusperusteisista hankkeista, mutta kaikki kiinnostuneet ovat tervetulleita osallistumaan.
Ilmoittaudu tapahtumaan 25.3. mennessä
Ilmoittaudu tästä
Lisää tietoa tapahtumasta:
S-Pankki on avannut uuden vaikuttavuusperusteisen rahaston. Rahaston pääpaino on koulutuksen, työllisyyden ja työurien pidentämisen tulosperusteinen rahoittaminen. Uuden rahaston sateenvarjon alla voidaan aloittaa myös kyseiseen teemaan linkittyviä lapsiin, nuoriin ja perheisiin liittyviä vaikuttavuusperusteisia hankkeita.
Rahastoon etsitään vaikuttavuusperusteisista hankinnoista kiinnostuneita tilaajia (kunnat, hyvinvointialueet) sekä vaikuttavuusperusteisesta toiminnasta kiinnostuneita ja osaavia palveluntuottajia tai palveluntuottajien ryhmittymiä.
Ohjelma:
10.00 Alkusanat: Lapset ja nuoret SIB –ohjelman hankekoordinaattorit Laura Nila ja Aino Akinyemi
10.05 Mikä uusi rahasto: Samir Omar ja Jani Kempas (S-Pankki)
10.25 Oppeja IceHeartsin Lapset SIB-hankkeesta: Teemu Vartiamäki
10.40 Oppeja Lapset ja nuoret SIB –ohjelmakokonaisuudesta: Laura Nila ja Aino Akinyemi (LSKL)
5min tauko
11.00 Oppeja tilaajan näkökulmasta: Esko-Pekka Järvinen, Tampereen kaupunki
11.15 Mitä seuraavaksi – CoImpact verkoston järjestämä vauhdittamojakso tilaajille: Riikka Westman (Diakonissalaitos)
11.30 Mitä seuraavaksi – LSKL:n sparrausta palveluntuottajille ja tilaajille
11.40 keskustelua
12.00 Tilaisuuden lopetus
Tilaisuuden järjestää Lastensuojelun Keskusliiton Lapset ja nuoret SIB -ohjelma ja S-Pankki