Hyppää sisältöön
Älä huuda, älä retuuta! Suomalaisten kasvatusasenteet ja kuritusväkivallan käyttö 2025
Maksuttomat julkaisut

Älä huuda, älä retuuta! Suomalaisten kasvatusasenteet ja kuritusväkivallan käyttö 2025

Laura Holmi ja Julia Kuokkanen (toim.): Älä huuda, älä retuuta! Suomalaisten kasvatusasenteet ja kuritusväkivallan käyttö 2025. Lastensuojelun Keskusliiton verkkojulkaisu 3/2025. ISBN: 978-952-7002-65-0 (pdf), ISSN: 2489-4885.
Kuvaus

Lastensuojelun Keskusliitto selvitti suomalaisten asenteita kuritusväkivaltaa kohtaan ja kuritusväkivallan käyttöä vuonna 2025. Keskusliitto on seurannut kuritusväkivaltaan liittyviä trendejä vuodesta 1981. Älä huuda, älä retuuta! – suomalaisten kasvatusasenteet ja kuritusväkivallan käyttö 2025 tarjoaa ajankohtaisen tilannekuvan tämän hetken asenteista ja teoista.

Kuritusväkivallan käyttö on edelleen melko yleistä: 41 prosenttia vastaajista on käyttänyt kuritusväkivaltaa lastensa kasvatuksessa. Edelleen 29 prosenttia vastaajista on käyttänyt kovakouraista kiinnitarttumista tai retuuttamista lapseensa. Tässä tapahtui selvä nousu vuonna 2021. Sen sijaan tukistamisen käyttö on laskenut merkittävästi. Henkisen väkivallan keinoja käytetään yhä enemmän, kun ruumiillisen kurittamisen käyttö on vähentynyt. Valtaosa vastaajista tietää, että kuritusväkivalta ei ole sallittua, mutta yleinen tietoisuus kuritusväkivallan lainvastaisuudesta on laskenut vuodesta 2012 lähtien. Kuritusväkivallan ylisukupolvisuus näkyy selvityksen tuloksissa.

Kysely toteutettiin Taloustutkimus Oy:n internetpaneelissa Lastensuojelun Keskusliiton toimeksiannosta ja siihen vastasi 1057 iältään 15–79-vuotiasta suomalaista. Tutustu vuoden 2025 selvitykseen! Alta löydät linkkejä aiempiin selvityksiin.

Ostoskori

0
Välisumma 0 €
Sulje