Lastensuojelun sijaishuollon valvonnan riittävyys ja resurssit on turvattava
Sosiaali- ja terveydenhuollon valmistelemassa arviomuistiossa koskien sosiaali- ja terveydenhuollon valvonnasta annettua lakia tuodaan esiin monia tärkeitä lainsäädännöllisiä muutos- kehittämistarpeita. Lainsäädäntöön kaavailtu uudistus vaikuttaa lasten potilas- ja asiakasturvallisuuden toteutumiseen.
Nykyisellään perhehoito on rajattu valvontalain ulkopuolelle. Kuitenkin lastensuojelussa toimeksiantosuhteista perhehoitoa toteutetaan myös yksityisten palveluntuottajien tuottamana osana hyvinvointialueiden järjestämää perhehoitoa. LSKL pitää Perhehoitoliiton tapaan tärkeänä, että valvontalakia sovellettaisiin toimeksiantosopimussuhteiseen perhehoitoon tilanteessa, jossa hyvinvointialue ostaa toimeksiantosopimussuhteisen perhehoidon palvelun yksityiseltä palveluntuottajalta. Valvonnan ei tulisi ensisijaisesti kohdistua yksittäisiin perhehoitajiin.
Omaishoito on perhehoidon tapaan rajattu kokonaan valvontalain ulkopuolelle. LSKL, myös THL:n kannattamalla tavalla, että valvontalain uudistuksen yhteydessä arvioitaisiin uudelleen omaishoidon valvonnan, valvontavastuiden ja valvontakeinojen riittävyyttä. LSKL muistuttaa lausunnossaan, että arviointia on syytä tehdä erityisesti vammaisten tai erityistä tukea tarvitsevien lasten asiakas- ja potilasturvallisuuden näkökulmasta.
LSKL ehdottaa, että nykyinen valvontalain mukainen palveluntuottajalle asetettu velvoite tarkistaa työntekijöiden rikosrekisteriote iäkkäiden ja vammaisten henkilöiden sosiaali- ja terveyspalveluissa ulotettaisiin koskemaan myös jälkihuoltonuorten parissa työskentelemistä. Kyseessä on myös yksi haavoittuvassa asemassa oleva ryhmä. Lastensuojelun sijaishuollon toteuttaminen on vaativaa sosiaalityötä, jossa merkittävästi puututaan lapsen perus- ja ihmisoikeuksiin.
LSKL pitää erityisen tärkeänä, että pelkän valvonnan lakisääteisen vahvistamisen sijasta sijaishuoltoa valvovien viranomaisten riittävistä resursseista huolehditaan. Valvonta ei voi myöskään olla pelkkää tilojen ja asiakirjojen tarkastamista, vaan lasten ja vanhempien osallisuus on kytkettävä osaksi tätä kokonaisuutetta. Myös lapsiystävällisten kanavien kehittäminen lapsen oikeusturvakeinojen vahvistamiseksi on olennaista.
Kommentit (0)