Hyppää sisältöön

Syyskokous hyväksyi sääntöuudistuksen ja nimitti uuden hallituksen 

Politiikka & Yhteistyö
Uutiset
30.11.2020

Lastensuojelun Keskusliiton sääntömääräinen syyskokous järjestettiin tänä vuonna ensimmäistä kertaa etäjärjestelyin koronapandemian takia. Hallitukseen varsinaisiksi jäseniksi valittiin sähköisellä äänestysmenettelyllä Pia Sundell (Barnavårdsföreningen), Pauliina Lampinen (Vammaisten lasten ja nuorten tukisäätiö), Riitta Särkelä (Ensi- ja turvakotien liitto) sekä Tea Nieminen (Suomen Lastenlääkäriyhdistys).  Sääntömääräisessä syyskokouksessa 30.11.2020 käytiin läpi keskusliiton toimintaa kuluneena vuonna ja luotiin katsaus tulevaan vuoteen. COVID-19 -pandemian sekä keskusliiton päärahoittajana toimineen Lasten Päivän Säätiön muuttuneen tilanteen takia keskusliiton rahoitustilanteessa nähtiin […]

Lastensuojelun Keskusliiton sääntömääräinen syyskokous järjestettiin tänä vuonna ensimmäistä kertaa etäjärjestelyin koronapandemian takia. Hallitukseen varsinaisiksi jäseniksi valittiin sähköisellä äänestysmenettelyllä Pia Sundell (Barnavårdsföreningen), Pauliina Lampinen (Vammaisten lasten ja nuorten tukisäätiö), Riitta Särkelä (Ensi- ja turvakotien liitto) sekä Tea Nieminen (Suomen Lastenlääkäriyhdistys). 

Sääntömääräisessä syyskokouksessa 30.11.2020 käytiin läpi keskusliiton toimintaa kuluneena vuonna ja luotiin katsaus tulevaan vuoteen. COVID-19 -pandemian sekä keskusliiton päärahoittajana toimineen Lasten Päivän Säätiön muuttuneen tilanteen takia keskusliiton rahoitustilanteessa nähtiin muutoksiajotka johtuvat yhteistoimintaneuvotteluihin kuluneena syksynä. 

 Haluan kiittää keskusliiton henkilökuntaa tämän erityisen vuoden läpiviennistä sekä innovatiivisesta ja innostavasta työstä tässäkin ajassa, sanoi toiminnanjohtaja Hanna Heinonen. 

 Tulemme kiinnittämään ensi vuonna niukentuvien resurssiemme myötä erityistä huomiota henkilöstön hyvinvointiin ja jaksamiseen sekä selkeisiin priorisointeihin. 

Vuonna 2021 keskusliitossa aloitetaan uudessa tilanteessa uuden strategiakauden suunnittelu ja jatketaan vaikuttavuusmittariston kehittämistyötä. Vaikuttamistyön keskiössä ovat koronan vaikutukset lasten ja perheiden tilanteeseen sekä kuntavaalit. Keskusliitto jatkaakin lapsi- ja perhejärjestöjen yhteisen Anna ääni lapselle -vaalikampanjan koordinointia. Syyskokous hyväksyi keskusliiton toimintasuunnitelman väliarvioinnin 2020–2021 sekä talousarvion vuodelle 2021.  

Syyskokous hyväksyi Lastensuojelun Keskusliiton hallituksen esityksen sääntöuudistuksista. Yhdistyksen virallinen nimi on jatkossa Lastensuojelun Keskusliitto ry  Centralförbundet för Barnskydd rf. Sääntöuudistuksella mahdollistettiin myös yhdistyksen kokouksiin osallistuminen jatkossakin etäyhteydellä. Etäyhteyden ollessa mahdollista myös äänestys toteutetaan sähköisesti. 

Hallituksen valintamenettely järjestettiin syyskokouksessa 2020 ensimmäistä kertaa keskusliiton historiassa sähköisesti. Erävuorossa oli neljä varsinaista jäsentä sekä neljä varajäsentä ja ehdolla uuteen hallitukseen yhteensä 15 henkilöä. Uusi hallitus aloittaa toimintansa vuoden 2021 alussa. 

Lastensuojelun Keskusliiton hallituksen varsinaiset jäsenet: 

Pääsihteeri Hanna Markkula-Kivisilta, Pelastakaa Lapset ry (2019–21) 

Varhaiskasvatusjohtaja Satu JärvenkallasHelsingin kaupunki (2019–21) 

Kehitysjohtaja Mikko Oranen, Nuorten Ystävät (2019–21) 

Kehitysjohtaja Kati PalsanenSOS-Lapsikylä (2019–21) 

Toiminnanjohtaja Kai Laitinen, Erityshuoltojärjestöjen liitto Ehjä ry (2020–22) 

Pääsihteeri Milla Kalliomaa, Mannerheimin Lastensuojeluliitto (202022) 

Projektikoordinaattori/kokemusasiantuntija Aino Taipalus, Osallisuuden aika (20202022) 

Johtaja, perhe- ja sosiaalipalvelut, Mari Ahlström, Espoon kaupunki (202022) 

Toiminnanjohtaja Pia Sundell, Barnavårdsföreningen i Finland r.f. (2021–23) 

Toiminnanjohtaja Pauliina LampinenVammaisten lasten ja nuorten tukisäätiö (2021–23) 

Pääsihteeri Riitta Särkelä, Ensi- ja turvakotien liitto ry (2021–23) 

Lastentautien erikoislääkäri Tea NieminenSuomen Lastenlääkäriyhdistys ry (2021–23) 

Hallituksen puheenjohtajana jatkaa Pentti Arajärvi. Uusiksi varajäseniksi valittiin Sami Ojala (Lasten ja nuorten keskus), Saana Pukkio (Vantaan kaupungin lastensuojelu), Jussi Ketonen (Perhekuntoutuskeskus Lauste), Heidi Nygren (Kalliolan Setlementti ry) sekä Pertti Kukkonen (Auta Lasta ry). 

Lisätietoja: 

Toiminnanjohtaja Hanna Heinonen, p. 040 838 4027 

Kommentit (0)

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Sulje