Hyppää sisältöön

Lastensuojelun opetuksessa tulisi aina kuunnella kokemusasiantuntijoita

Lastensuojelu
Osallisuus
Uutiset
12.09.2022
Lastensuojelun opetuksessa tulisi aina kuunnella kokemusasiantuntijoita

Kokemusasiantuntijuuden hyödyntäminen osana korkeakoulujen lastensuojeluun liittyvää opetusta lisääntyy, mutta toiminta on vielä vakiintumatonta. Niin opettajien kuin opiskelijoidenkin näkökulmasta kokemustiedon hyödyntäminen opetuksessa kannattaa. Uusi Lastensuojelun kokemusasiantuntijat korkeakouluopetuksessa -opas kannustaa lastensuojelun kokemustiedon hyödyntämiseen opetuksessa antaen opettajille käytännön ohjeita sen toteuttamiseen ja oppilaitoksille vinkkejä kokemusasiantuntijuuden vahvistamiseen.

Lastensuojelun kokemusasiantuntijat korkeakouluopetuksessa -opas on syntynyt kokemusasiantuntijatoimintaa käyttävistä ja sitä edistävistä organisaatioista koostuvassa Kokemusasiantuntijuus lastensuojelussa (KoLa)-verkostossa. Verkosto on aikaisemmin julkaissut mm. Kokemusasiantuntijuuden eettiset ohjeet. Nyt verkosto haluaa uuden julkaisunsa myötä olla edistämässä vielä vakiintumatonta lastensuojelun kokemusasiantuntijoiden hyödyntämistä korkeakoulujen opetuksessa.

Lastensuojelu on yksi niistä alueista, jota ei voi opettaa ilman kokemuksesta tulevaa tietoa.

Uudessa oppaassa avataan lastensuojelun kokemusasiantuntijatoimintaa ja sen käyttämisen hyötyjä korkeakouluopetuksessa. Opas valottaa kokemustiedon tuomaa lisäarvoa niin opettajille kuin opiskelijoillekin sekä osoittaa yhteistyön aloittamisessa huomioitavat seikat. Opas sisältää myös listan KoLa-verkoston organisaatioita, joihin olla yhteydessä yhteistyön aloittamiseksi. Tämän lisäksi se antaa oppilaitoksille vinkkejä siihen, kuinka kokemusasiantuntijuus voidaan vahvemmin vakiinnuttaa osaksi korkeakoulun opetuksen rakenteita.

Lastensuojelun kokemusasiantuntijat korkeakouluopetuksessa -opas on koottu keväällä 2022 Kokemusasiantuntijuus lastensuojelussa -verkoston ja joidenkin yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen opetushenkilöstön välillä käydyn Erätaukokeskustelun (erätauko.fi) pohjalta. Verkosto toivoo, että opas saavuttaa laajasti korkeakoulujen opettajat, opetussisältöjä suunnittelevat tahot ja muut toimijat, jotka voivat edistää kokemusasiantuntijoiden ja korkeakoulujen välistä yhteistyötä opetuksessa.

Tutustu oppaaseen:

Lisätietoja:

Lastensuojelun kokemusasiantuntijat korkeakouluopetuksessa

  • Lastensuojelun Keskusliitto, erityisasiantuntija Kirsi Hokkila, kirsi.hokkila@lskl.fi, 040 4818078
  • Lastensuojelun Keskusliitto, osallisuusasiantuntija Johannes Jahnukainen, johannes.jahnukainen@lskl.fi, 045 231 6729

Nuorten kokemusasiantuntijuus

  • Osallisuuden aika ry, asiantuntija Vilma Vähämaa, vilma.vahamaa@osallisuudenaika.fi, 050 518 2665
  • Pesäpuu ry, kehittämispäällikkö Helena Inkinen, helena.inkinen@pesapuu.fi, 040 705 3876
  • SOS-Kehittäjänuoret, kehittämissuunnittelija Reetta Pauni, reetta.pauni@sos-lapsikyla.fi, 044 493 8775
  • Veturointi-toiminta / Auta lasta ry, projektisuunnittelija Hanna Oikarinen, hanna.oikarinen@autalasta.fi, 044 562 0011
  • Veturointi-toiminta / Auta lasta ry, projektipäällikkö Mervi Saloheimo, mervi.saloheimo@autalasta.fi, 044 562 9805

Vanhempien kokemusasiantuntijuus

  • Kasper – kasvatus- ja perheneuvonta ry, toiminnanjohtaja Sanna Välimäki, sanna.valimaki@suomenkasper.fi, 044 4934546
  • Kasper – kasvatus- ja perheneuvonta ry, asiantuntija Päivikki Mysirlakis, paivikki.mysirlakis@suomenkasper.fi, 050 439 6639
  • Perhekuntoutuskeskus Lauste ry, Asiakkaasta kumppaniksi -hanke, projektipäällikkö Minttu Kallio, minttu.kallio@lauste.fi, 040 769 7572

Kommentit (0)

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.

Sulje