Siirry sisältöön

Eduskuntavaalit 2019: Anna ääni lapselle -ehdokkaat

Anna Ääni lapselle -ehdokkaaksi ovat sitoutuneet:

Helsingin vaalipiiri

Suldaan Said Ahmed, Vasemmistoliitto
Outi Alanko-Kahiluoto, Vihreät VALITAAN
Jarno Alastalo, Liike Nyt
Pentti Arajärvi, Sosialidemokraatit
Eva Biaudet, Suomen ruotsalainen kansanpuolue VALITAAN
Silja Borgarsdóttir Sandelin, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Iikki Donner, Eläinoikeuspuolue
Elisa Gebhard, Sosialidemokraatit
Olga Haapa-Aho, Vihreät
Tuula Haatainen, Sosialidemokraatit VALITAAN
Veronika Honkasalo, Vasemmistoliitto VALITAAN
Mari Holopainen, Vihreät VALITAAN
Nina J. Hedkrok, Liike Nyt
Hanna Huumonen, Sosialidemokraatit
Sirkku Ingervo, Vasemmistoliitto
Noora Juvonen, Keskusta
Emma Kari, Vihreät VALITAAN
Kristiina Kartano, Liike Nyt
Erika Keski-Korhonen, Liike Nyt
Mai Kivelä, Vasemmistoliitto VALITAAN
Miikka Korpiranta, Kristillisdemokraatit
Terhi Koulumies, Kokoomus VALITAAN
Eeva Kärkkäinen, Keskusta
Viima Lampinen, Feministinen Puolue
Pia Lampola, Sosialidemokraatit
Teija Makkonen, Liike Nyt
Lauri Linna, Vasemmistoliitto
Petra Malin, Vasemmistoliitto
Silvia Modig, Vasemmistoliitto
Bicca Olin, Vihreät
Maria Ohisalo, Vihreät VALITAAN
Karin Palmen, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Petrus Pennanen, Piraattipuolue
Taru Reinikainen, Sosialidemokraatit
Mikko Rekimies, Kristillisdemokraatit
Irja Remekselä, Vasemmistoliitto
Tiina Sandberg, Suomen Kommunistinen Puolue
Sari Sarkomaa, Kokoomus VALITAAN
Mirita Saxberg, Liike Nyt
Marika Sorja, Perussuomalaiset
Johanna Sydänmaa, Vihreät
Pilvi Torsti, Sosialidemokraatit
Heta Tuura, Vasemmistoliitto
Sinikka Vepsä, Sosialidemokraatit
Anna Vuorijoki, Vasemmistoliitto
Mika Välipirtti, Vasemmistoliitto
Ozan Yanar, Vihreät

Uudenmaan vaalipiiri

Sirpa Acquah, Feministinen puolue
Anne Ahlefelt, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Jukka Ahokas, Suomen Kommunistinen Puolue
Katarina Alanko, Vihreät
Isabella Alén, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Lauri Alhojärvi, Feministinen Puolue
Hussein al-Taee, Sosialidemokraatit VALITAAN
Sointu Condé, Feministinen puolue
Eva-Lena Gästrin, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Tiina Elo, Vihreät VALITAAN
Janina Fry, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Sari Haapasaari, Keskusta
Miila Halonen, Vasemmistoliitto
Daniel Hannus, Sosialidemokraatit
Soili Haverinen, Kristillisdemokraatit
Leena Heikkilä, Sininen Tulevaisuus
Pirjo Hilakari, Sosialidemokraatit
Inka Hopsu, Vihreät VALITAAN
Saara Huhmarniemi, Vihreät
Saara Hyrkkö, Vihreät VALITAAN
Annika Ingraeus, Liike Nyt
Antti Kaikkonen, Keskusta VALITAAN
Taneli Kalliokoski, Keskusta
Tuire Kaimio, Vihreät
Inna Kallioinen, Keskusta
Johanna Karimäki, Vihreät
Anette Karlsson, Sosialidemokraatit
Mari Kauhaniemi, Vihreät
Ulla Kaukola, Sosialidemokraatit
Pia Kauma, Kokoomus VALITAAN
Tuomas Kauppinen, Keskusta
Johan Kvarnström, Sosialidemokraatit VALITAAN
Marita Knevel, Liike Nyt
Petri Kolmonen, Keskusta
Ari Koponen, Perussuomalaiset VALITAAN
Noora Koponen, Vihreät
Eeli Kytömäki, Feministinen puolue
Mia Laiho, Kokoomus VALITAAN
Mimmi Launiala, Vasemmistoliitto
Pauliina Laurila, Eläinoikeuspuolue
Teemu Leino, Vasemmistoliitto
Pia Lohikoski, Vasemmistoliitto VALITAAN
Pirjo Luokkala, Keskusta
Juha Malmi, Sininen Tulevaisuus
Helena Marttila, Sosialidemokraatit
Kenneth Morelius, Liike Nyt
Mikko Nieminen, Vasemmistoliitto
Riikka Nieminen, Piraattipuolue
Tea Nieminen, Keskusta
Elina Nykyri, Vasemmistoliitto
Matias Ollila, Keskusta
Heikki Panula, Liike Nyt
Sara Pekonen, Vasemmistoliitto
Leni Pispala, Vihreät
Maija Rautavaara, Vihreät
Pekka Rantanen, Liike Nyt
Anni Rolig, Feministinen puolue
Janne Ruokonen, Vasemmistoliitto
Arja Ryynänen, Suomen Keskusta
Eve Rämö, Vihreät
Micaela Röman, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Jussi Saramo, Vasemmistoliitto VALITAAN
Sara Saramäki, Keskusta
Heikki Savola, Vihreät
Nora Stenvall, Liike Nyt
Tuomas Suihkonen, Vasemmistoliitto
Pia-Lisa Sundell, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Tiina Tuomela, Kristillisdemokraatit
Linnea Tuominen, Feministinen puolue
Ville Turkka, Vihreät
Raija Vahasalo, Kokoomus
Arto Viitaniemi, Suomen Kommunistinen Puolue
Lauri Vihervä, Vasemmistoliitto
Rauli Virtanen, Vihreät
Seppo Väyrynen, Sininen Tulevaisuus
Mika-Erik Walls, Vasemmistoliitto
Annele Wiman, Liike Nyt
Jaana Wessman, Vasemmistoliitto

Varsinais-Suomen vaalipiiri

Virve Aho, Kokoomus
Niina Alho, Sosialidemokraatit
Li Andersson, Vasemmistoliitto VALITAAN
Paco Diop, Vihreät
Amro El-Khatib, Vasemmistoliitto
Toni Forsblom, Kokoomus
Åsa Gustafsson, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Alina Heywood, Vihreät
Minna Holtlund, Sosialidemokraatit
Tytti Hyytiä, Keskusta
Eero-Tapani Hynynen, Vasemmistoliitto
Saara Ilvessalo, Vihreät
Nicke Wulff, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Tiina Kaartinen, Sosialidemokraatit
Nina Kallio, Sosialidemokraatit
Ilkka Kantola, Sosialidemokraatit
Mira Katajamäki, Sininen Tulevaisuus
Mari-Elina Koivusalo, Sosialidemokraatit
Piia Koriseva, Keskusta
Mari Kousa-Kuusisto, Vihreät
Maarit Koivisto, Vasemmistoliitto
Mari-Elina Koivusalo, Sosialidemokraatit
Maarit Korhonen, Kokoomus
Lotta Laaksonen, Vasemmistoliitto
Sami Laaksonen, Vasemmistoliitto
Janne Laulumaa, Sosialidemokraatit
Emma Lindqvist, Vasemmistoliitto
Lasse Miettinen, Vihreät
Kirsi Mäkilä, Seitsemän tähden liike
Lasse Mäkitalo, Seitsemän tähden liike
Saku Nikkanen, Sosialidemokraatit
Taisto Oksanen, Piraattipuolue
Tanja Parkko, Kokoomus
Sanna Pitkänen, Kokoomus
Saija Porramo, Vihreät
Matti Rajala, Vasemmistoliitto
Elina Rantanen, Vihreät
Niina Ratilainen, Vihreät
Annina Ruottu, Keskusta
Ville Savonlahti, Vihreät
Satu Simelius, Keskusta
Saara-Sofia Sirén, Kokoomus VALITAAN
Mari Säisä, Feministinen Puolue
Helena Särkijärvi, Vihreät
Katja Taimela, Sosialidemokraatit VALITAAN
Timo Tamminen, Sosialidemokraatit
Miika Tiainen, Sosialidemokraatit
Kyösti Tuominen, Liike Nyt
Jaana Vasama, Sosialidemokraatit
Timo Virkkula, Sosialidemokraatit
Sofia Virta, Vihreät VALITAAN
Jan Vuorenlaakso, Vihreät
Konsta Weber, Vihreät
Leila Wuorila-Stenberg, Suomen Kommunistinen Puolue (sitoutumaton)

Satakunnan vaalipiiri

Susanne Ekroth, Vihreät
Minna Haavisto, Vihreät
Juha Kantola, Suomen Keskusta
Kristina Kumlander, Suomen Kommunistinen Puolue
Anne Liinamaa, Vihreät
Jiri Mäntysalo, Suomen Kommunistinen Puolue
Anne Paavilainen, Sosialidemokraatit
Jesse Peltonen, Vasemmistoliitto
Eeva-Liisa Tuominen, Suomen Keskusta
Marika Uimaluoto, Sosiaalidemokraatit
Rami Virtanen, Vasemmistoliitto
Teija Österlund, Vihreät

Hämeen vaalipiiri

Nina Aitola, Kristillisdemokraatit
Sonja Falk, Kristillisdemokraatit
Tarja Filatov, Sosialidemokraatit VALITAAN
Petri Hakamäki, Suomen Keskusta
Tuomas Nieminen, Hämeen vp
Kristiina Hämäläinen, Kokoomus
Timo Kaunisto, Keskusta
Kimmo Kautio, Seitsemän tähden liike
Oskari Kekkonen, Piraattipuolue
Maija Kranni, Vihreät
Tarja Kirkkola-Helenius, Vasemmistoliitto
Elisa Lientola, Vasemmistoliitto
Tiia Löfqvist, Piraattipuolue
Marju Markkanen, Sosialidemokraatit
Sami Mattila, Piraattipuolue
Tuomas Nieminen, Vasemmistoliitto
Tommi Nurminen, Liike Nyt
Ismo Portin, Kristillisdemokraatit
Salla Palmi-Felin, Vihreät
Riina Puusaari, Vihreät
Päivi Räsänen, Kristillisdemokraatit VALITAAN
Mirka Soinikoski, Vihreät VALITAAN
Maarit Tuomi, Perussuomalaiset

Pirkanmaan vaalipiiri

Tiina Elovaara, Sininen Tulevaisuus
Mervi Grönfors, Suomen Kommunistinen Puolue
Olga Haapa-aho, Vihreät
Vilhartti Hanhilahti, Keskusta
Hanna Holma, Keskusta
Minna Hölttä, Vihreät
Terhi Järvinen, Kansalaispuolue
Seppo Kapanen, Sininen Tulevaisuus
Jenni Kiiskinen, Vihreät
Jari Kinnunen, Kokoomus
Anna Kontula, Vasemmistoliitto VALITAAN
Satu Kosola, Vasemmistoliitto
Sonja Koto, Vihreät
Leena Kostiainen, Kokoomus
Jarkko Lahtinen, Keskusta
Anneli Lehtonen, Vasemmistoliitto
Jaakko Mustakallio, Vihreät
Suvi Mäkeläinen, Keskusta
Marjo Mäkinen-Aakula, Vihreät
Aapo Niemi, Vasemmistoliitto
Ilkka Nikkinen, Vasemmistoliitto
Veijo Niemi, Perussuomalaiset VALITAAN
Ilmari Nurminen, Sosialidemokraatit VALITAAN
Annika Pajuluoma, Feministinen puolue
Olli-Poika Parviainen, Vihreät
Ninni Pehkonen, Vihreät
Maarit Peltomaa, Liike Nyt
Heli Piirainen, Vasemmistoliitto
Ilkka Porttikivi, Vasemmistoliitto
Maria Päivänen, Sosialidemokraatit
Virva-Mari Rask, Vasemmistoliitto
Arja Rinneaho, Vihreät
Risto Salonen, Liike Nyt
Liban Sheikh, Vasemmistoliitto
Iiris Suomela, Vihreät VALITAAN
Susanna Suoniemi, Vihreät
Noora Tapio, Vasemmistoliitto
Taru Tolvanen, Sosialidemokraatit
Tiina Wesslin, Vihreät

Kaakkois-Suomen vaalipiiri

Jenni Aikio, Vihreät
Antti Astikainen, Vasemmistoliitto
Linda Brandt-Ahde, Kokoomus
Pia Brandt, Feministinen puolue
Minna Gren, Liike Nyt
Turo Haapamäki, Sosialidemokraatit
Mika Hostila, Liike Nyt
Kalle Huikko, Sosialidemokraatit
Kati Häkkinen, Liike Nyt
Johanna Ikävalko, Suomen Keskusta
Virpi Junttila, Vihreät
Ville Kaunisto, Kokoomus VALITAAN
Mikko Keinonen, Liike Nyt
Jukka Kopra, Kokoomus VALITAAN
Piia Kleimola, Vasemmistoliitto
Pekka Korpivaara, Kokoomus
Suna Kymäläinen, Sosialidemokraatit VALITAAN
Aleksi Laine, Vihreät
Eemeli Lehtinen, Sosialidemokraatit
Hanna-Kaisa Lähde, Kokoomus
Minja Lääperi, Vasemmistoliitto (sitoutumaton)
Ding Ma, Kokoomus
Niina Malm, Sosialidemokraatit VALITAAN
Eija Mertanen, Kristillisdemokraatit
Joona Mielonen, Vasemmistoliitto
Anna-Kristina Mikkonen, Sosialidemokraatit
Juuso Mustonen, Vasemmistoliitto
Risto Mykkänen, Vasemmistoliitto
Maritta Mynttinen, Keskusta
Mikko Mäkelä, Liike Nyt
Jan Nyqvist, Liike Nyt
Sirpa Paatero, Sosialidemokraatit VALITAAN
Nina Peltonen, Sosialidemokraatit
Lilla Saaristo, Kokoomus
Suvi Silvala, Vasemmistoliitto
Jarno Strengell, Sosialidemokraatit
Satu Taavitsainen, Sosialidemokraatit
Arja Tauria-Huttunen, Vasemmistoliitto
Ari Toropainen, Liike Nyt
Kaj Turunen, Kokoomus
Tommi Ukkonen, Sininen Tulevaisuus
Henri Ylijoki, Sininen Tulevaisuus
Oskari Valtola, Kokoomus
Kari Virinsalo, Sosialidemokraatit
Sami Virtanen, Sosialidemokraatit
Ano Väisänen, Suomen Kommunistinen Puolue
Heidi Vättö, Vasemmistoliitto
Markus Åkerlund, Vasemmistoliitto

Savo-Karjalan vaalipiiri

Anne Aholainen, Sosialidemokraatit
Tarja Arbelius, Kokoomus
Marja Berg, Vihreät
Miia Eskelinen-Fingerroos, Kokoomus
Saara Hanhela, Suomen Keskusta
Satu Immonen, Piraattipuolue
Kaisa Kantele, Vihreät
Anita Korhonen, Liike Nyt
Kaisa Korhonen, Vasemmistoliitto
Sari Koskinen, Vihreät
Iiris Lehto, Vihreät
Senni Martikainen, Vihreät
Satu Melkko, Kristillisdemokraatit
Laura Meriluoto, Vasemmistoliitto
Krista Mikkonen, Vihreät VALITAAN
Marjaana Mikkonen, Vasemmistoliitto
Pekka Mustonen, Piraattipuolue
Merja Mäkisalo-Ropponen, Sosialidemokraatit VALITAAN
Kati Partanen, Keskusta
Ossi Rantonen, Seitsemän Tähden Liike
Timo Salola, Piraattipuolue
Teija Savolainen-Lipponen, Sininen Tulevaisuus
Teemu Soini, Liike Nyt
Jari Turpeinen, Sininen Tulevaisuus
Jussi Vainionperä, Liike Nyt
Tuula Väätäinen, Sosialidemokraatit
Veera Willman, Vihreät

Vaasan vaalipiiri

Aino Akinyemi, Vasemmistoliitto
Jenna Alaspää, Vihreät
Laura Ala-Kakko, Vihreät
Lotta Alhonnoro, Vihreät
Heli Hämäläinen, Vihreät
Sauli Isokoski, Vasemmistoliitto
Mikko Jokipii, Vihreät
Jaana Kallio, Kristillisdemokraatit
Virpi Karhu, Vasemmistoliitto
Pasi Kivisaari, Keskusta VALITAAN
Helena Lahtinen, Kokoomus
Matias Mäkynen, Sosialidemokraatit
Esa Niemistö, Sininen Tulevaisuus
Tuula Närvä, Vihreät
Tuomas Ojajärvi, Vihreät
Markus Ojala, Vasemmistoliitto
Roy Pietilä, Vasemmistoliitto
Paavo Sallinen, Vasemmistoliitto
Henna Salo, Vihreät
Tobias Simon, Vihreät
Asta Silvanne, Feministinen Puolue
Terho Taarna, Vihreät
Linnea West, Sosialidemokraatit
Johanna Yli-Kaatiala, Kristillisdemokraatit
Erica Åkers, Sosialidemokraatit
Leena Östman, Suomen ruotsalainen kansanpuolue

Keski-Suomen vaalipiiri

Krista Dachauer, Kristillisdemokraatit
Irma Hirsjärvi, Vasemmistoliitto
Kati Jetsu, Vasemmistoliitto
Anne Kalmari, Keskusta VALITAAN
Anni Kivistö, Suomen Kommunistinen Puolue
Miguel López, Suomen Kommunistinen Puolue
Leena Lyytinen, Vihreät
Päivi Merjonen, Liike Nyt
Riitta Mäkinen, Sosialidemokraatit VALITAAN
Aila Paloniemi, Keskusta
Marjut Pollari, Vasemmistoliitto
Anne Birgitta Puttonen, Eläinoikeuspuolue
Ahti Ruoppila, Sosialidemokraatit
Esa-Jussi Salminen, Piraattipuolue
Riitta Tynjä, Suomen Kommunistinen Puolue
Anna-Kaisa Vierinen, Vihreät

Oulun vaalipiiri

Pekka Aittakumpu, Keskusta VALITAAN
Leena Askeli, Kristillisdemokraatit
Heidi Haataja, Vasemmistoliitto
Tiina Heikkinen, Sosialidemokraatit
Miina-Anniina Heiskanen, Sosialidemokraatit
Anne Huotari, Vasemmistoliitto
Katja Hänninen, Vasemmistoliitto VALITAAN
Saija Hyvönen, Perussuomalaiset
Mirja Hätälä, Kristillisdemokraatit
Jaana Isohätälä, Vihreät
Marja-Leena Kemppainen, Kristillisdemokraatit
Silja Keränen, Vihreät
Olli Kohonen, Vasemmistoliitto
Miikka Kortelainen, Vasemmistoliitto
Merja Kyllönen, Vasemmistoliitto VALITAAN
Riikka Moilanen, Keskusta
Eija-Riitta Niinikoski, Keskusta
Ville Nissi, Liike Nyt
Silvo Nybacka, Vasemmistoliitto
Outi Pekkala, Vasemmistoliitto
Suvi Röntynen,Vasemmistoliitto
Marjo Tapaninen, Vihreät
Sofia Tervakangas, Vihreät
Tanja Tiainen, Sosialidemokraatit
Tytti Tuppurainen, Sosialidemokraatit VALITAAN
Kirsi Virtanen, Vasemmistoliitto
Susa Vikeväkorva, Vihreät
Jussi Ylitalo, Keskusta

Lapin vaalipiiri

Pirkka Aalto, Kristillisdemokraatit
Sari Auvinen, Sosialidemokraatit
Sirkku Hanhikoski, Vihreät
Mari Ikonen, Vasemmistoliitto
Pigga Keskitalo, Keskusta
Sari Moisanen, Vasemmistoliitto
Albana Mustafi, Vasemmistoliitto
Tiina Outila, Vasemmistoliitto
Vesa Puuronen, Vasemmistoliitto
Olli Rainio, Keskusta
Ari Ryynänen, Piraattipuolue
Kati Tervo, Vasemmistoliitto
Pekka Tiitinen, Sosialidemokraatit
Heli Trög, Liike Nyt
Antti Väänänen, Sosialidemokraatit


Anna ääni -lapselle -ehdokkaiksi ilmottautuneet päivitetään näille sivuille kerran päivässä arkisin. Jos olet ilmottautunut mukaan ja nimesi ei vielä näy listassa, päivitetään se seuraavana arkipäivänä
.