Siirry sisältöön

Eduskuntavaalit 2019: Anna ääni lapselle -ehdokkaat

Anna Ääni lapselle -ehdokkaaksi ovat sitoutuneet:

Helsingin vaalipiiri

Suldaan Said Ahmed, Vasemmistoliitto
Outi Alanko-Kahiluoto, Vihreät
Jarno Alastalo, Liike Nyt
Pentti Arajärvi, Sosialidemokraatit
Silja Borgarsdóttir Sandelin, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Iikki Donner, Eläinoikeuspuolue
Elisa Gebhard, Sosialidemokraatit
Olga Haapa-Aho, Vihreät
Tuula Haatainen, Sosialidemokraatit
Veronika Honkasalo, Vasemmistoliitto
Mari Holopainen, Vihreät
Nina J. Hedkrok, Liike Nyt
Hanna Huumonen, Sosialidemokraatit
Sirkku Ingervo, Vasemmistoliitto
Emma Kari, Vihreät
Kristiina Kartano, Liike Nyt
Erika Keski-Korhonen, Liike Nyt
Miikka Korpiranta, Kristillisdemokraatit
Pia Lampola, Sosialidemokraatit
Teija Makkonen, Liike Nyt
Petra Malin, Vasemmistoliitto
Silvia Modig, Vasemmistoliitto
Maria Ohisalo, Vihreät
Karin Palmen, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Irja Remekselä, Vasemmistoliitto
Tiina Sandberg, Suomen Kommunistinen Puolue
Mirita Saxberg, Liike Nyt
Marika Sorja, Perussuomalaiset
Johanna Sydänmaa, Vihreät
Heta Tuura, Vasemmistoliitto
Sinikka Vepsä, Sosialidemokraatit
Mika Välipirtti, Vasemmistoliitto

Uudenmaan vaalipiiri

Sirpa Acquah, Feministinen puolue
Anne Ahlefelt, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Jukka Ahokas, Suomen Kommunistinen Puolue
Isabella Alén, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Hussein al-Taee, Sosialidemokraatit
Sointu Condé, Feministinen puolue
Eva-Lena Gästrin, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Tiina Elo, Vihreät
Sari Haapasaari, Suomen Keskusta
Miila Halonen, Vasemmistoliitto
Daniel Hannus, Sosialidemokraatit
Leena Heikkilä, Sininen Tulevaisuus
Inka Hopsu, Vihreät
Saara Huhmarniemi, Vihreät
Saara Hyrkkö, Vihreät
Annika Ingraeus, Liike Nyt
Antti Kaikkonen, Suomen Keskusta
Taneli Kalliokoski, Suomen Keskusta
Anette Karlsson, Sosialidemokraatit
Mari Kauhaniemi, Vihreät
Ulla Kaukola, Sosialidemokraatit
Pia Kauma, Kokoomus
Tuomas Kauppinen, Keskusta
Marita Knevel, Liike Nyt
Petri Kolmonen, Suomen Keskusta
Noora Koponen, Vihreät
Eeli Kytömäki, Feministinen puolue
Mimmi Launiala, Vasemmistoliitto
Pauliina Laurila, Eläinoikeuspuolue
Teemu Leino, Vasemmistoliitto
Pia Lohikoski, Vasemmistoliitto
Pirjo Luokkala, Keskusta
Juha Malmi, Sininen Tulevaisuus
Helena Marttila, Sosialidemokraatit
Kenneth Morelius, Liike Nyt
Mikko Nieminen, Vasemmistoliitto
Tea Nieminen, Suomen Keskusta
Elina Nykyri, Vasemmistoliitto
Matias Ollila, Keskusta
Heikki Panula, Liike Nyt
Leni Pispala, Vihreät
Maija Rautavaara, Vihreät
Pekka Rantanen, Liike Nyt
Anni Rolig, Feministinen puolue
Janne Ruokonen, Vasemmistoliitto
Arja Ryynänen, Suomen Keskusta
Micaela Röman, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Jussi Saramo, Vasemmistoliitto
Sara Saramäki, Suomen Keskusta
Heikki Savola, Vihreät
Nora Stenvall, Liike Nyt
Tuomas Suihkonen, Vasemmistoliitto
Pia-Lisa Sundell, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Tiina Tuomela, Kristillisdemokraatit
Ville Turkka, Vihreät
Raija Vahasalo, Kokoomus
Arto Viitaniemi, Suomen Kommunistinen Puolue
Rauli Virtanen, Vihreät
Seppo Väyrynen, Sininen Tulevaisuus
Mika-Erik Walls, Vasemmistoliitto
Annele Wiman, Liike Nyt
Jaana Wessman, Vasemmistoliitto

Varsinais-Suomen vaalipiiri

Virve Aho, Kokoomus
Li Andersson, Vasemmistoliitto
Paco Diop, Vihreät
Amro El-Khatib, Vasemmistoliitto
Åsa Gustafsson, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Minna Holtlund, Sosialidemokraatit
Tytti Hyytiä, Suomen Keskusta
Eero-Tapani Hynynen, Vasemmistoliitto
Saara Ilvessalo, Vihreät
Nicke Wulff, Suomen ruotsalainen kansanpuolue
Nina Kallio, Sosialidemokraatit
Ilkka Kantola, Sosialidemokraatit
Mira Katajamäki, Sininen Tulevaisuus
Piia Koriseva, Keskusta
Mari Kousa-Kuusisto, Vihreät
Maarit Koivisto, Vasemmistoliitto
Maarit Korhonen, Kokoomus
Lotta Laaksonen, Vasemmistoliitto
Sami Laaksonen, Vasemmistoliitto
Emma Lindqvist, Vasemmistoliitto
Saija Porramo, Vihreät
Matti Rajala, Vasemmistoliitto
Elina Rantanen, Vihreät
Niina Ratilainen, Vihreät
Annina Ruottu, Keskusta
Ville Savonlahti, Vihreät
Satu Simelius, Suomen Keskusta
Helena Särkijärvi, Vihreät
Katja Taimela, Sosialidemokraatit
Kyösti Tuominen, Liike Nyt
Sofia Virta, Vihreät
Jan Vuorenlaakso, Vihreät
Konsta Weber, Vihreät
Leila Wuorila-Stenberg, Suomen Kommunistinen Puolue (sitoutumaton)

Satakunnan vaalipiiri

Susanne Ekroth, Vihreät
Minna Haavisto, Vihreät
Juha Kantola, Suomen Keskusta
Kristina Kumlander, Suomen Kommunistinen Puolue
Anne Liinamaa, Vihreät
Jiri Mäntysalo, Suomen Kommunistinen Puolue
Jesse Peltonen, Vasemmistoliitto
Eeva-Liisa Tuominen, Suomen Keskusta
Rami Virtanen, Vasemmistoliitto


Hämeen vaalipiiri

Nina Aitola, Kristillisdemokraatit
Sonja Falk, Kristillisdemokraatit
Tarja Filatov, Sosialidemokraatit
Petri Hakamäki, Keskusta
Tuomas Hattula, Hämeen vp
Kristiina Hämäläinen, Kokoomus
Timo Kaunisto, Keskusta
Kimmo Kautio, Seitsemän tähden liike
Maija Kranni, Vihreät
Tarja Kirkkola-Helenius, Vasemmistoliitto
Elisa Lientola, Vasemmistoliitto
Juha Malmi, Sininen Tulevaisuus
Marju Markkanen, Sosialidemokraatit
Tuomas Nieminen, Vasemmistoliitto
Tommi Nurminen, Liike Nyt
Ismo Portin, Kristillisdemokraatit
Salla Palmi-Felin, Vihreät
Riina Puusaari, Vihreät
Virva-Mari Rask, Vasemmistoliitto
Päivi Räsänen, Kristillisdemokraatit
Mirka Soinikoski, Vihreät
Maarit Tuomi, Perussuomalaiset

Pirkanmaan vaalipiiri

Tiina Elovaara, Sininen Tulevaisuus
Mervi Grönfors, Suomen Kommunistinen Puolue
Olga Haapa-aho, Vihreät
Hanna Holma, Suomen Keskusta
Minna Hölttä, Vihreät
Terhi Järvinen, Kansalaispuolue
Seppo Kapanen, Sininen Tulevaisuus
Jenni Kiiskinen, Vihreät
Jari Kinnunen, Kokoomus
Satu Kosola, Vasemmistoliitto
Jarkko Lahtinen, Suomen Keskusta
Anneli Lehtonen, Vasemmistoliitto
Anna Kontula, Vasemmistoliitto
Satu Kosola, Vasemmistoliitto
Sonja Koto, Vihreät
Jaakko Mustakallio, Vihreät
Suvi Mäkeläinen, Keskusta
Marjo Mäkinen-Aatula, Vihreät
Aapo Niemi, Vasemmistoliitto
Ilkka Nikkinen, Vasemmistoliitto
Veijo Niemi, Perussuomalaiset
Ilmari Nurminen, Sosialidemokraatit
Annika Pajuluoma, Feministinen puolue
Olli-Poika Parviainen, Vihreät
Ninni Pehkonen, Vihreät
Maarit Peltomaa, Liike Nyt
Heli Piirainen, Vasemmistoliitto
Ilkka Porttikivi, Vasemmistoliitto
Maria Päivänen, Sosialidemokraatit
Virva-Mari Rask, Vasemmistoliitto
Risto Salonen, Liike Nyt
Liban Sheikh, Vasemmistoliitto
Susanna Suoniemi, Vihreät
Noora Tapio, Vasemmistoliitto
Tiina Wesslin, Vihreät

Kaakkois-Suomen vaalipiiri

Jenni Aikio, Vihreät
Antti Astikainen, Vasemmistoliitto
Linda Brandt-Ahde, Kokoomus
Pia Brandt, Feministinen puolue
Minna Gren, Liike Nyt
Turo Haapamäki, Sosialidemokraatit
Mika Hostila, Liike Nyt
Kalle Huikko, Sosialidemokraatit
Kati Häkkinen, Liike Nyt
Johanna Ikävalko, Suomen Keskusta
Virpi Junttila, Vihreät
Ville Kaunisto, Kokoomus
Mikko Keinonen, Liike Nyt
Jukka Kopra, Kokoomus
Piia Kleimola, Vasemmistoliitto
Pekka Korpivaara, Kokoomus
Mikko Keinonen, Liike Nyt
Suna Kymäläinen, Sosialidemokraatit
Aleksi Laine, Vihreät
Eemeli Lehtinen, Sosialidemokraatit
Hanna-Kaisa Lähde, Kokoomus
Minja Lääperi, Vasemmistoliitto (sitoutumaton)
Ding Ma, Kokoomus
Niina Malm, Sosialidemokraatit
Eija Mertanen, Kristillisdemokraatit
Joona Mielonen, Vasemmistoliitto
Anna-Kristina Mikkonen, Sosialidemokraatit
Joona Mielonen, Vasemmistoliitto
Juuso Mustonen, Vasemmistoliitto
Risto Mykkänen, Vasemmistoliitto
Maritta Mynttinen, Suomen Keskusta
Mikko Mäkelä, Liike Nyt
Jan Nyqvist, Liike Nyt
Sirpa Paatero, Sosialidemokraatit
Nina Peltonen, Sosialidemokraatit
Lilla Saaristo, Kokoomus
Suvi Silvala, Vasemmistoliitto
Jarno Strengell, Sosialidemokraatit
Arja Tauria-Huttunen, Vasemmistoliitto
Ari Toropainen, Liike Nyt
Kaj Turunen, Kokoomus
Henri Ylijoki, Sininen Tulevaisuus
Oskari Valtola, Kokoomus
Kari Virinsalo, Sosialidemokraatit
Ano Väisänen, Suomen Kommunistinen Puolue
Heidi Vättö, Vasemmistoliitto
Markus Åkerlund, Vasemmistoliitto

Savo-Karjalan vaalipiiri

Anne Aholainen, Sosialidemokraatit
Marja Berg, Vihreät
Miia Eskelinen-Fingerroos, Kansallinen Kokoomus
Saara Hanhela, Keskusta
Satu Immonen, Piraattipuolue
Kaisa Kantele, Vihreät
Anita Korhonen, Liike Nyt
Kaisa Korhonen, Vasemmistoliitto
Sari Koskinen, Vihreät
Iiris Lehto, Vihreät
Satu Melkko, Kristillisdemokraatit
Laura Meriluoto, Vasemmistoliitto
Krista Mikkonen, Vihreät
Marjaana Mikkonen, Vasemmistoliitto
Pekka Mustonen, Piraattipuolue
Merja Mäkisalo-Roponen, Sosialidemokraatit
Kati Partanen, Keskusta
Ossi Rantonen, Seitsemän Tähden Liike
Timo Salola, Piraattipuolue
Teija Savolainen-Lipponen, Sininen Tulevaisuus
Teemu Soini, Liike Nyt
Jari Turpeinen, Sininen Tulevaisuus
Jussi Vainionperä, Liike Nyt
Tuula Väätäinen, Sosialidemokraatit
Veera Willman, Vihreät

Vaasan vaalipiiri

Aino Akinyemi, Vasemmistoliitto
Jenna Alaspää, Vihreät
Laura Ala-Kakko, Vihreät
Lotta Alhonnoro, Vihreät
Heli Hämäläinen, Vihreät
Sauli Isokoski, Vasemmistoliitto
Mikko Jokipii, Vihreät
Virpi Karhu, Vasemmistoliitto
Helena Lahtinen, Kansallinen Kokoomus
Esa Niemistö, Sininen Tulevaisuus
Tuula Närvä, Vihreät
Tuomas Ojajärvi, Vihreät
Markus Ojala, Vasemmistoliitto
Roy Pietilä, Vasemmistoliitto
Paavo Sallinen, Vasemmistoliitto
Henna Salo, Vihreät
Tobias Simon, Vihreät
Terho Taarna, Vihreät
Johanna Yli-Kaatiala, Kristillisdemokraatit

Keski-Suomen vaalipiiri

Krista Dachauer, Kristillisdemokraatit
Irma Hirsjärvi, Vasemmistoliitto
Kati Jetsu, Vasemmistoliitto
Anni Kivistö, Suomen Kommunistinen Puolue
Miguel López, Suomen Kommunistinen Puolue
Leena Lyytinen, Vihreät
Päivi Merjonen, Liike Nyt
Riitta Mäkinen, Sosialidemokraatit
Aila Paloniemi, Suomen Keskusta
Marjut Pollari, Vasemmistoliitto
Riitta Tynjä, Suomen Kommunistinen Puolue
Anna-Kaisa Vierinen, Vihreät

Oulun vaalipiiri

Heidi Haataja, Vasemmistoliitto
Anne Huotari, Vasemmistoliitto
Miina-Anniina Heiskanen, Sosialidemokraatit
Saija Hyvönen, Perussuomalaiset
Silja Keränen, Vihreät
Olli Kohonen, Vasemmistoliitto
Merja Kyllönen, Vasemmistoliitto
Riikka Moilanen, Suomen Keskusta
Ville Nissi, Liike Nyt
Outi Pekkala, Vasemmistoliitto
Suvi Röntynen, Oulun vaalipiiri
Marjo Tapaninen, Vihreät
Sofia Tervakangas, Vihreät
Tanja Tiainen, Sosialidemokraatit
Tytti Tuppurainen, Sosialidemokraatit
Kirsi Virtanen, Vasemmistoliitto
Jussi Ylitalo, Suomen Keskusta

Lapin vaalipiiri

Sari Auvinen, Sosialidemokraatit
Mari Ikonen, Vasemmistoliitto
Pigga Keskitalo, Keskusta
Albana Mustafi, Vasemmistoliitto
Olli Rainio, Keskusta
Kati Tervo, Vasemmistoliitto
Pekka Tiitinen, Sosialidemokraatit
Heli Trög, Liike Nyt


Anna ääni -lapselle -ehdokkaiksi ilmottautuneet päivitetään näille sivuille kerran päivässä arkisin. Jos olet ilmottautunut mukaan ja nimesi ei vielä näy listassa, päivitetään se seuraavana arkipäivänä
.